Kolejny polski bank rośnie w siłę! Alior przejmuje BPH!

Opublikowano: 29 czerwca 2016 przez Bartosz Nowak

deal-of-the-day-1438905_640Wygląda na to, że plany polskiego giganta ubezpieczeniowego, aby poważnie zaangażować się na rynku bankowym stopniowo się realizują. Bank BPH należący do amerykańskiego potentata GE (General Electric) zostanie przejęty przez Alior Bank. Przypomnę, że od zeszłego roku większościowym udziałowcem Alior Banku jest PZU posiadające aktualnie ponad 25% udziałów w banku.


Alior rośnie w siłę

Aktualnie BPH zajmuje 14 pozycję na liście największych banków w Polsce. 12 jak do tej pory w rankingu Alior, dzięki przejęciu wyprzedzi takie instytucje jak BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego), Bank Handlowy i Raiffeisen i stanie się 9 największym bankiem w Polsce. To już drugie przejęcie Aliora w ostatnim czasie. W zeszłym roku bank nabył niemal 100% udziałów banku Meritum.

Alior na transakcję przeznaczy około 1,2 mld złotych i uzyska dostęp do 600.000 kont osobistych banku BPH oraz 12 mld zł depozytów. Przejmie również kredyty głównie gotówkowe i firmowe, a z transakcji mają zostać wyłączone kredyty hipoteczne z złotówkach i frankach szwajcarskich oraz fundusze TFI BPH.


Repolonizacja banków

Jesteśmy świadkami repolonizacji banków w Polsce. PZU, które jeszcze w zeszłym roku niewiele miał wspólnego z branżą bankową, będzie niedługo głównym udziałowcem jednego z 10 największych banków w Polsce. Będzie to zatem już 3 bank z polskim kapitałem w pierwszej 10 (Getin na 6 miejscu i PKO Bank Polski jako lider). Biorąc pod uwagę konsolidację na rynku bankowym, z którą mamy do czynienia w ostatnim czasie, możemy się spodziewać, że nie jest to ostatnia tego typu transakcja, którą będziemy mogli obserwować.

Nie zamknąłeś starego konta? Sprawdź możliwe konsekwencje

Opublikowano: 23 czerwca 2016 przez Bartosz Nowak

money-367974_640W dzisiejszych czasach posiadanie więcej niż jednego rachunku bankowego jest niemal codziennością. Niektórzy mają 2, 3, a niektórzy jeszcze więcej, z czego każdy w innym banku. Ostatnio coraz częściej banki są skłonne nawet zapłacić Wam za otwarcie konta u nich. Wiele osób korzysta z tego typu promocji, bo można w ciągu roku zgarnąć nawet kilkaset lub więcej złotych. Jeśli jednak nie macie zamiaru korzystać z danego rachunku, to musicie obowiązkowo pamiętać o konieczności jego zamknięcia. To, że przestaniecie używać danego konta, to nie znaczy, że bank sam zamknie rachunek, nadal obowiązuje przecież umowa. Wiele osób o tym zapomina, a może to rodzić wiele przykrych konsekwencji.


Opłaty za prowadzenie rachunku

Wielokrotnie spotykałem się z sytuacjami, gdzie przychodził zdenerwowany klient, bo okazało się, że nie dostał w innym banku kredytu, gdyż ma kilkadziesiąt zł lub więcej zadłużenia na rachunku, którego od dawna nie używa. Często twierdzą, że przenosili konto do innego banku, w rzeczywistości otwierając konto w banku X i nie wypowiadając umowy w banku Y. Jeśli w Taryfie Opłat i Prowizji były zapisy, że za prowadzenie konta bank pobiera opłatę w wysokości np. 5 zł/mc, to będzie to robił nawet, gdy konto jest nieużywane. Często banki nie pobierają opłat za prowadzenie rachunku pod warunkiem np. zasilania konta w pewnej wysokości. Jeśli jednak przeniesiecie wynagrodzenie, to automatycznie opłata zacznie być pobierana.


Za nieużywaną kartę się płaci

Częstym zarzutem klientów wobec banku jest to, że płacą za kartę, której nie używają. Zwykle banki jednak pobierają opłaty za prowadzenie rachunku karty, nie zaś za jej używanie (choć są wyjątki). Działa to jak abonament. Jeśli macie abonament na telefon, to nikogo nie interesuje to czy wykonujecie połączenia, piszecie smsy, gracie w gry na telefonie, czy w ogóle z niego korzystacie. Abonament trzeba płacić, niezależnie od tego, czy telefon jest używany czy nie i podobnie wygląda sytuacja z kartą.


Za zastrzeżoną kartę też może być opłata

Jeśli nie chcecie korzystać z karty wydanej do rachunku w wielu bankach wystarczy ją zastrzec, aby nie była pobierana za nią opłata. Należy jednak uważać, bo często samo zastrzeżenie karty nie wystarczy. Opłata będzie pobierana dopóki nie wypowiecie umowy o kartę wydaną do rachunku. Dzwoniąc na infolinię lub będąc w oddziale warto spytać, czy samo zastrzeżenie karty w tym konkretnym banku spowoduje automatyczne zaprzestanie pobierania opłat za nią.


Bank może zmienić Taryfę Opłat i Prowizji

Modyfikacje w umowie konta czy w regulaminie przeprowadzane są rzadko, jednak zwłaszcza w ostatnim czasie mamy do czynienia z coraz częstszymi zmianami w TOiP poszczególnych banków, niestety nie na korzyść klienta. Zdarzają się sytuacje, gdy ktoś nie zamyka rachunku, bo jest on darmowy, z tym że w każdym momencie może nastąpić zmiana wysokości opłat za prowadzenie konta, a to powoduje, że nieużywane konto staje się obciążeniem dla klienta. O każdej zmianie bank ma obowiązek poinformowania swoich klientów, jeśli jednak w umowie była zaznaczona opcja udostępniania tego rodzaju informacji za pośrednictwem bankowości elektronicznej, to wielu klientów po prostu nie dowie się o zmianach.


Opłaty windykacyjne

Prócz opłat za prowadzenie rachunku i karty, saldo ujemne może być obciążane dodatkowo opłatami windykacyjnymi. Jeśli Wasze konto będzie kilkadziesiąt złotych na minusie, to mogą być przeprowadzane czynności, za które będą pobierane opłaty dodatkowe. Banki pobierają od kilku do kilkunastu złotych za monit telefoniczny, jeszcze więcej za listowny, a do tego dochodzą oczywiście odsetki od salda przeterminowanego. Niektóre banki, za monit wysłany w formie papierowej pobierają 30 zł opłaty, nawet jeśli nie dotrze on do adresata!


BIK

Może i kwota 55 zł zadłużenia nie przeraża, jednak staje się ona problemem, gdy podpisujecie umowę przedwstępną zakupu mieszkania, wpłacacie 5.000 zł zadatku i składacie wniosek o kredyt hipoteczny wiedząc, że macie zdolność kredytową. Jakie jest zaskoczenie wielu klientów, którzy dostają odmowę w banku ze względu na zadłużenie wynikające właśnie z naliczania się opłat za stary niezamknięty rachunek w innym banku. Kwoty może nie są gigantyczne, ale w tym momencie trzeba zadłużenie spłacić, złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania danych osobowych w Biurze Informacji Kredytowej przez bank i czekać, aż historia kredytowa zostanie wyczyszczona. Dopiero po tym możecie składać wniosek o kredyt, co powoduje niepotrzebne nerwy, wydłuża czas jego otrzymania i w dodatku nadal nie macie 100% pewności, że zostanie on tym razem przyznany.


Zamknięcie konta osobistego zwykle odbywa się po złożeniu wypowiedzenia umowy i trwa 30 dni. Złożenie samej dyspozycji to jednak 5 minut, więc warto poświęcić tyle czasu, by mieć w przyszłości spokój i pewność, że nie zostaniecie zaklasyfikowani jako niesolidni dłużnicy. Coraz więcej banków umożliwia wypowiedzenie rachunku przez internet lub telefon, więc nawet nie trzeba wstawać z przysłowiowej kanapy. Dodatkowo jak wspominałem na początku artykułu, coraz więcej banków płaci Wam jeśli założycie u nich konto osobiste, lecz bonusy zwykle przewidziane są tylko dla nowych klientów. Zamiast więc trzymać konto, z którego nie korzystacie, to zamknijcie je, a gdy przytrafi się kolejna promocja, to możecie otworzyć. Po co macie płacić bankom, jak to one mogą płacić Wam.

Ku przestrodze: Jak okradają konta bankowe

Opublikowano: 17 czerwca 2016 przez Bartosz Nowak

password-64047_640Korzystanie z bankowości internetowej czy mobilnej to przede wszystkim wygoda, oszczędność czasu i pieniędzy. Choć elektroniczny dostęp daje możliwość podejrzenia stanu środków, czy skorzystania z nich w dowolnej chwili z każdego miejsca na ziemi, to niestety coraz częściej słyszy się o zagrożeniach wynikających z coraz to nowych sposobów wyłudzania pieniędzy przez hakerów. W dzisiejszym wpisie przybliżę metody, którymi posługują się hakerzy w celu okradania kont bankowych. Warto znać ku przestrodze, bo kwoty, które padają ich łupem sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych lub więcej w ciągu zaledwie kilku minut, a banki często odrzucają reklamacje tłumacząc, że wina jest po stronie klienta, a nie banku.


Phishing

Bardzo popularny sposób wyłudzania poufnych danych. Często sami otrzymujecie na pewno maile z wiadomością od nadawcy podszywającego się pod różne instytucje (Poczta Polska, Banki, kurierzy …). W mailu może być prośba o podanie loginu i hasła z różnych przyczyn (względy bezpieczeństwa, aktualizacja danych itp.) lub prośba o kliknięcie w załączony link. Jak klikniecie na przysłany w wiadomości link, to możecie zostać przekierowani na stronę niemal identyczną do oryginalnej. Po wpisaniu danych do logowania w rzeczywistości podajecie je oszustowi, który bez problemu może zalogować się na Wasze konto.


Pharming

Podobny do phishingu, jednak dodatkowo oprócz samego wyglądu strony, który jest identyczny z oryginałem, strona ma również taki sam adres, dzięki trwałemu podmienieniu adresów DNS na naszym komputerze. Możecie się spotkać nawet z taką sytuacją, że wpisując poprawny adres strony i tak zostajecie przerzuceni na jej kopię. Przed tą sytuacją możecie chronić się instalując dobry program antywirusowy i ustawiając dobre hasło do konfiguracji routera.


Vishing

Nazwa pochodzi od Voice Phishing (głosowy phishing). Chodzi tu o wyłudzenia poufnych informacji za pośrednictwem telefonu. Ostatnio zdarzały się sytuacje, gdy klienci otrzymywali telefony z „banku”, choć w rzeczywistości kontaktował się z nimi oszust. Ten informuje, że nastąpiła awaria w banku lub ktoś włamał się na konto bankowe klienta i prosi go o podanie danych (do logowania, pesel, numer telefonu itp), aby zapobiec utraty przez klienta pieniędzy. Naiwni podali swoje dane, dzięki czemu oszust mógł zalogować się na konto, czy zlecić przelew dzwoniąc na infolinię banku.


Skimming

Bezprawne skopiowanie paska magnetycznego karty (debetowej, kredytowej itp.) w celu wyrobienia jej duplikatu. Duplikat działa identycznie i obciąża Wasze konto, dlatego jest to sytuacja wyjątkowo niebezpieczna. Karta może zostać skopiowana niemal w każdym punkcie, w którym można nią płacić. W swojej karierze jako pracownik banku spotkałem się z taką sytuacją, gdzie klienci rzekomo dokonywali transakcji bezgotówkowych kartą kredytową na kwotę 2000 $ w Stanach Zjednoczonych. Na szczęście bank, widząc że tego samego dnia były dokonywane transakcje tą samą kartą w Polsce, skontaktował się z klientem, aby wyjaśnić całą sytuację. Transakcja została dokonana za granicą, jednak klientowi zwrócono pieniądze oraz wydano nową kartę po zastrzeżeniu skopiowanej.

Drugą odmianą skimmingu jest skimming bankomatowy. W tym przypadku przestępcy mogą zainstalować urządzenia zarówno na zewnątrz, jak i w środku bankomatu, np. w miejscu, gdzie wkładacie kartę instalowany jest czytnik, który kopiuje jej dane, a w górnej części urządzenia podwieszana jest kamerka rejestrująca wpisywany przez Was kod PIN.


Podmiana numeru konta

Ostatnio głośno mówiło się o konieczności zachowania ostrożności przy „wklejaniu” numeru rachunku podczas dokonywania przelewu internetowego. Często jest tak, że nie chce się Wam (i mi też) przepisywać całego numeru konta bankowego, więc zaznaczamy go i kopiujemy metodą copy/paste (kopiuj/wklej). Media w ostatnim czasie nagłaśniały sprawę odnośnie wirusa, który podmienia numer rachunku bankowego w przypadku wklejania go podczas dokonywania przelewu. Jeśli nie sprawdzicie, czy numer został przekopiowany prawidłowo, możecie w rzeczywistości przelać środki komuś innemu niż zamierzacie. Niektóre banki wprowadzają już zabezpieczenia albo uniemożliwiając wklejanie nr rachunku przy płatnościach albo wyświetlając komunikat z prośbą o dokładne zweryfikowanie wklejonego numeru.


Podmiana haseł sms

Nowym sposobem okradania klientów bankowych są wirusy instalowane na telefonach, które potrafią przejąć dane tekstowe. Jeśli złodziej wejdzie w posiadanie Waszych danych dostępowych do konta, a wirus zainstalowany na Waszym telefonie umożliwi zmianę wiadomości tekstowych, to otrzyma otwartą drogę do całkowitego wyczyszczenia Waszego konta. Hasła sms są o tyle dobre, że w przypadku wykonywania przelewu internetowego, dostajecie w postaci smsa informację o numerze rachunku, przelewanej kwocie itp. Jeśli przy kopiowaniu rachunku zostanie od podmieniony to w wiadomości sms powinniście zobaczyć, że różni się on od tego, na który chcieliście przelać pieniądze. W przypadku zainfekowania telefonu wirusem, wiadomość sms również wprowadzi Was w błąd.

Wirus może zostać zainstalowany na przykład, gdy zainstalujecie programy, które wyświetlają Wam się na smartfonie, gdy otwieracie strony przeglądarki np. „konieczność aktualizacji”, czy „Twój telefon został zainfekowany!”.


Ostrzeżenie od Związku Banków Polskich

10 czerwca ZBP opublikował komunikat, w ramach którego ostrzega przed nową formą ataku na użytkowników komputerów z systemem Windows. Złośliwe oprogramowanie o nazwie PACCA wprowadza zmiany w ustawieniach globalnych serwera proxy oraz instaluje złośliwy certyfikat jako zaufany urząd certyfikacji.

W konsekwencji ofiara może wpisać poprawny adres strony banku, a nie dość że zostaniemy przekierowani do fałszywej strony, to jeszcze identyfikuje się ona wspomnianą kłódką potwierdzającą zaufaną stronę. W tym miejscu warto przypomnieć, że banki korzystają z certyfikatów SSL rozszerzonej walidacji. Czyli oprócz samej kłódki przed adresem strony powinna być nazwa banku, dla którego wydano certyfikat.


Jak się chronić?

 • nigdy nie podawaj nikomu i nigdzie swoich haseł i loginów – banki nigdy tego nie żądają, poza samym serwisem do logowania
 • nie klikaj w linki w wiadomościach od nieznajomych nadawców, a najlepiej w ogóle nie otwieraj podejrzanych wiadomości
 • uważaj na wiadomości na Facebooku od znajomych wysyłających linki (zdarza się, że pod znajomego podszywa się automat, który wysyła wiadomość bez jego wiedzy)
 • zwracaj uwagę na adres nadawcy wiadomości email (np. zamiast @pkobp.pl, jest @pkobpsa.pl)
 • po wpisaniu adresu banku sprawdź, adres strony i kłódkę – potwierdzenie posiadania certyfikat SSL – mają go wszystkie instytucje, na których są przeprowadzane operacje finansowe
 • jeśli kopiujesz numer rachunku do przelewu, sprawdź jego poprawność po wklejeniu
 • sprawdź czy dane w smsie potwierdzającym wykonanie operacji na rachunku zgadzają się z Twoją dyspozycją
 • zwróć uwagę, czy nie ma przy bankomatach dodatkowych podejrzanych elementów, czy czytnik kart nie wygląda podejrzanie

Teoretycznie możecie pomyśleć, że takie problemy Ciebie nie dotyczą. Owszem, sytuacje opisane w powyższym artykule zdarzają się niezwykle rzadko biorąc pod uwagę liczbę ludzi, którzy mają konta bankowe, jednak każdorazowo jeśli taka sytuacja nastąpi to jest to tragedia dla poszkodowanego, gdyż skradzione są zwykle niemal wszystkie oszczędności zgromadzone w danym banku włącznie ze środkami z lokat i rachunków oszczędnościowych.
Sprawdzenie poprawności rachunku czy przeczytanie smsa, który do Was przychodzi z banku nie zajmują wiele czasu. I tak jak na pewno szybko zapomnicie o tym, że poświęciliście minutę więcej na dokonanie przelewu, to o ewentualnej stracie pieniędzy pamiętalibyście do końca życia.

Przeczytaj także: ku przestrodze: sposoby wyłudzania pieniędzy

Mieszkanie Plus – nowy program po Mieszkaniu dla Młodych

Opublikowano: 13 czerwca 2016 przez Bartosz Nowak

keys-1317389_640Aktualnie obowiązujący program – Mieszkanie dla Młodych nie będzie kontynuowany po roku 2018 wg zapowiedzi partii rządzącej. Nie oznacza to jednak, że osoby poszukujące nieruchomości zostaną bez jakiegokolwiek wsparcia. Będący przy władzy PiS ogłosił nowy program Mieszkanie Plus, który ma „zrewolucjonizować rynek mieszkaniowy w Polsce”. Póki co nie nie znamy szczegółów programy, jednak zostały przedstawione pewne informacje na temat tego jak miałby program ten wyglądać. Przyjrzyjmy się zatem w skrócie założeniom programu.


Tanie Mieszkania Na Wynajem

Nowy program w przeciwieństwie do Mieszkania dla Młodych czy Rodziny na Swoim ma dotyczyć przede wszystkim nie mieszkań na własność, lecz na wynajem. Budynki mieszkalne mają być budowane na terenach należących do Skarbu Państwa lub spółek do niego należących. W ramach programu ma być dostępna możliwość wynajmu długoterminowego z opcją uzyskania własności. Czynsz za takie mieszkania ma się kształtować w przedziale 10 – 20 zł za 1m2, co oznacza, że wynajęcie 50 – metrowego mieszkania będzie kosztowało od 500 do 1000 zł miesięcznie. Opcja z dojściem do prawa własności ma być 20% droższa.


Premie dla Oszczędzających

Podobnie jak w czasach PRL, w PKO Banku Polskim była możliwość oszczędzania na nieruchomość na Oszczędnościowych Książeczkach Mieszkaniowych, tak tym razem w zamian za gromadzenie oszczędności na cele mieszkaniowe mają być wypłacane dodatkowe premie.

Nie masz pieniędzy na wkład własny? Poszukaj starej książeczki mieszkaniowej

W bankach mają powstać specjalne konta indywidualne, które będą umożliwiały gromadzenie pieniędzy na cele mieszkaniowe. Zebrane środki będzie można przeznaczyć na zakup, budowę domu czy remont nieruchomości. Dla omawianych kont mają zostać wprowadzone pewne limity w postaci maksymalnej kwoty, czy minimalnego okresu, przez który pieniądze mają być odkładane.

Prawdopodobnie oszczędzający będą mogli otrzymać maksymalną premię na poziomie 900 zł rocznie.

Poziom wsparcia ma zostać ustalony na poziomie 15% rocznie oszczędzanej kwoty. Jeśli więc będziecie odkładać 500 zł/mc, to w ciągu roku odłożycie w sumie 6000 zł, do których Państwo dorzuci Wam wspomniane 900 zł (15% od 6000 zł). Wspomniana kwota ma być maksymalną, jaką można uzyskać od Państwa.


Wsparcie budownictwa społecznego

Ostatni z trzech elementów będzie wsparcie dla społecznego budownictwa czynszowego. Samorządy będą mogły wnioskować o dofinansowanie od 35% do 55% kosztów budowy mieszkań komunalnych. Ponadto dostaną możliwość uzyskania z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) kredytów na preferencyjnych warunkach na finansowanie budowy tanich mieszkań czynszowych. Udzielane będą także dotacje dla gmin do 20% kosztów inwestycji, które będą realizowane w współpracy z popularnymi TBS (Towarzystwa Budownictwa Społecznego), spółdzielniami i deweloperami w zakresie budowy mieszkań o niskim czynszu.


Program Mieszkanie dla Młodych pierwotnie miał trwać do końca 2018 roku. Na podstawie dotychczasowych doświadczeń można się spodziewać, że dopłaty skończą się w 1 kwartale 2018 roku. Aktualnie rządzący politycy PiS zapowiedzieli, że nie będzie on kontynuowany, a wdrożony zostanie w międzyczasie hucznie zapowiadany program Mieszkanie Plus. W 2018 roku będzie możliwość otwarcia rachunków oszczędnościowych przeznaczonych na cele mieszkaniowe, a rok później klienci mają zobaczyć pierwsze wypłaty premii na swoich rachunkach. Kiedy jednak zostaną wybudowane pierwsze mieszkania pod tani wynajem i jak długo będzie trzeba czekać w kolejce, aby z programu skorzystać ciężko powiedzieć.

600 zł na ZUS od mBanku za założenie konta firmowego

Opublikowano: 8 czerwca 2016 przez Bartosz Nowak

Do 30 czerwca 2016 osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub spółki cywilne, jawne, partnerskie, spółki z o.o., fundacje, stowarzyszenia rejestrowe, spółdzielnie mogą przystąpić do promocji, w ramach której bank zapłaci Wam 600 zł w ciągu 12 miesięcy. Dodatkowo w okresie trwania promocji rachunek jest bezpłatny. Z promocji nie mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy na 31.04.2015 dla danego numeru NIP, posiadali jakikolwiek rachunek firmowy w mBanku.


Co należy zrobić, aby zgarnąć nagrodę?

 1. Do 30 czerwca 2016 zawrzeć umowę o rachunek firmowy – wniosek złożysz klikając w ten link lub w banner znajdujący się u góry strony
 2. W okresie 12 miesięcy kalendarzowych od dnia zawarcia umowy dokonywać płatności składek ZUS na kwotę minimum 250 zł miesięcznie z nowo otwartego rachunku bieżącego
 3. W okresie 12 miesięcy kalendarzowych od dnia zawarcia umowy dokonać minimum jednej transakcji kartą płatniczą miesięcznie wydaną do nowego rachunku – muszą być rozliczone w danym miesiącu

Ile można zyskać

 Za spełnienie powyższych warunków, bank będzie wypłacał premię w wysokości 50 zł miesięcznie
 • (maksymalnie 600 zł w ciągu 12 miesięcy)
 • Premia zostanie wypłacona do 30 dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym spełnimy warunki promocji
 • Premię należy wykazać w Księdze Przychodów i Rozchodów jako przychód z działalności.

Ile kosztuje konto firmowe?
Jak wspominałem w ramach promocji do wyboru są dwa konta osobiste: konto mBiznes Start i mBiznes Komfort. Poniżej najważniejsze parametry poszczególnych kont.
Konto mBiznes Start
 • 0 zł za prowadzenie rachunku
 • 0 zł za kartę debetową (gdy dokonacie transakcji bezgotówkowych na minimum 200 zł w ciągu miesiąca, w przeciwnym wypadku – 5 zł)
 • 5 darmowych przelewów w miesiącu (każdy kolejny 1,50 zł)
 • 0 zł za przelewy do ZUS i US (nie zmniejszają puli darmowych przelewów)
 • 0 zł za wypłaty z bankomatów mBank, Euronet, BZ WBK i Planet Cash
 • tylko dla firm, które działalność gospodarczą prowadzą krócej niż 12 miesięcy
 • po 12 miesiącach od założenia, rachunek przekształci się w konto mBiznes Komfort
Konto mBiznes Komfort
 • 0 zł za prowadzenie rachunku (przez 12 mcy, potem 25 zł/mc)
 • 0 zł za pierwszą kartę debetową
 • 20 darmowych przelewów w miesiącu
 • 0 zł za przelewy do ZUS i US (nie zmniejszają puli darmowych przelewów)
 • 0 zł za wypłaty z bankomatów mBank, Euronet, BZ WBK i Planet Cash

W związku z tym, że i tak mamy zagwarantowane bezpłatne prowadzenie rachunku przez pierwsze 12 miesięcy, proponuję wybrać konto mBiznes Komfort, gdyż tam bezwarunkowo darmowa jest również karta płatnicza oraz macie więcej darmowych przelewów. Po roku opłata za prowadzenie konta będzie pobierana w wysokości 25 zł/mc, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by po otrzymaniu 600 zł za przelewy do ZUSu zamknąć konto bez żadnych konsekwencji.
Szczegóły w regulaminie promocji