Wąsy, włosy na torsie, porwanie przez UFO.Co ludzie ubezpieczają na świecie?

Opublikowano: 26 września 2016 przez Bartosz Nowak

alien-1015651_640Dzisiaj wpis z humorem. Na świecie można ubezpieczyć się niemal od wszystkiego, a najlepszymi przykładem będzie poniższa lista, najciekawszych (często dziwnych i śmiesznych) ubezpieczeń na życie. O tym, że piłkarze ubezpieczają coraz częściej swoje nogi na kwoty wielu milionów dolarów (Cristiano Ronaldo na ponad 140 mln $), mówi się od dawna i nawet specjalnie nikogo to nie dziwi, w końcu jest to ich narzędzie pracy. Jednak zarówno klienci jak i ubezpieczyciele potrafią (i to nie od dziś) być o wiele bardziej kreatywni, a najciekawsze przedmioty ubezpieczenia, o których udało mi się dowiedzieć znajdziecie w liście prezentowanej poniżej.


Najciekawsze przedmioty ubezpieczenia

 1. Ubezpieczenie na wypadek porwania przez kosmitów – takie rzeczy oczywiście tylko i wyłącznie w Stanach Zjednoczonych
 2. Rozbicie statku kosmicznego na naszym podwórku – za szkody wyrządzone przez UFO dostaniemy odszkodowanie również w Stanach Zjednoczonych
 3. Uszkodzenie komina przez Świętego Mikołaja – oczywiście w USA
 4. Środkowy palec prawej dłoni – Keith Richards na kwotę 1,6 mln dolarów
 5. Pośladki – Jennifer Lopez na 27 mln dolarów
 6. Penis – Frankie Jakeman brytyjski striptizer penis na 1,6 mln dolarów
 7. Biust – Dolly Parton ubezpieczyła każdą pierś po 300 tys $
 8. Język – Gennaro Pelliccia znany tester kawy ubezpieczył swój język na 14 mln $
 9. Wąsy – Merv Hughes australijski gracz krykieta na kwotę 370 tys $
 10. Owłosiony tors – Tom Jones na 7 mln $
 11. Poczucie humoru – Komik Rich Hall na 1 mln $ (ciekawe jak skalkulowali ryzyko)
 12. Nos i zmysł węchu – Ilja Gort koneser wina – suma 8 mln dolarów
 13. Zęby – America Ferrera aktorka grająca amerykańską „Brzydulę” – 10 mln $ (współpracuje z firmą Aquafresh White Trays)
 14. Śmierć lub utrata zmysłów – Hotel Royal Falcon w Lowestoft ubezpieczył obsługę i swoich gości na wypadek śmierci i utraty zmysłów (spowodowanych kontaktem ze zjawami, które się tam pojawiają)
 15. Niechciana ciąża podobiecznej – tutaj akurat najciekawszy przypadek biorąc pod uwagę Polskę! Opiekun kolonijny może rzeczywiście wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej m.in. na wypadek zajścia w ciążę przez podobieczną podczas kolonii

Jak widać kreatywność nie zna granic. Więcej komentarza nie trzeba 🙂

Dane w BIK będą aktualizowane raz w tygodniu

Opublikowano: 19 września 2016 przez Bartosz Nowak
credit-40671_640Zmiany w nowelizacji Prawo Bankowe oraz ustawy o kredycie konsumenckim wprowadzają szereg zmian, które dotyczą każdego z Was, kto miał do czynienia z kredytami. Przede wszystkim szybciej mają być aktualizowane dane w BIKu odnośnie spłacanych zobowiązań. Często dochodziło do sytuacji, gdy ktoś kto spłacił już wszystkie swoje długi, chciał za jakiś czas przystąpić do kredytu, a okazywało się że nie ma zdolności kredytowej, gdyż w BIKu nadal widnieją kredyty do spłaty, ponieważ poprzedni bank nie zdążył zaktualizować informacji na temat zobowiązań.

Najważniejsze zmiany

1. Teraz banki i instytucje finansowe mają 7 dni na przekazanie do Biura Informacji Kredytowej informacji o:

 • nowym zobowiązaniu
 • całkowitej spłacie zobowiązania.
 • wygaśnięciu zobowiązania.
 • zmniejszeniu zadłużenia wskutek spłaty raty
 • zmniejszeniu zadłużenia wskutek nadpłaty części kredytu
 • zmianie warunków spłaty
 • kondycji zobowiązania – np. informacje na temat opóźnień w spłacie
 • błędnych danych.
 • zmianie danych osobowych klienta

2. Wspólny rejestr kredytowy aktualną informacją o zobowiązaniach klientów indywidualnych i przedsiębiorców

 • wspólny rejestr pozwoli bankom aktualizować dane nawet 2 razy w tygodniu
 • zmniejszy się ilość błędów w związku z nieaktualnymi danymi w BIK
 • szybsze decyzje kredytowe podejmowane przez banki

Nowelizacja ustawy weszła 11 września 2016 roku, więc to że wszystko ma zmienić się na lepsze nie oznacza, że rzeczywiście od razu tak będzie. Pomysł oczywiście dobry i miejmy nadzieję, że ułatwi Wam życie, gdy nie będziecie już musieli chodzić po bankach, „czyścić” swoich danych w BIKu, bo banki będą się spóźniały z tego realizacją. Prawda jest taka, że mimo iż banki miały do tej pory obowiązek aktualizowania danych swoich klientów w Biurze Informacji Kredytowej raz w miesiącu, to często byłem świadkiem, gdy termin ten nie był zachowywany. Oby nowy rejestr rzeczywiście ułatwiał ten proces i nie było konieczne donoszenie zaświadczeń o spłacie ostatniej raty kredytu, gdyż bywa to zarówno czasochłonne jak i kosztowne. Za jakiś czas ocenimy jak wygląda rzeczywistość z nowymi zmianami.

 

Wraca promocja – 600 zł na ZUS od mBanku za założenie konta firmowego!

Opublikowano: 15 września 2016 przez Bartosz Nowak

Po raz kolejny ruszyła promocja mBanku, w ramach której przedsiębiorcy mogą otrzymać 50 zł miesięcznie za przelewy do ZUSu. Do 30.09.2016 osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, spółki cywilne, jawne, partnerskie, spółki z o.o., fundacje, stowarzyszenia rejestrowe, spółdzielnie mogą przystąpić do promocji, w ramach której bank może wypłacić w sumie 600 zł w ciągu 12 miesięcy. Z promocji nie mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy na 31.08.2016 dla danego numeru NIP, posiadali jakikolwiek rachunek firmowy w mBanku.


Co zrobić, aby otrzymać nagrodę?

1) Do 30.09.2016 należy złożyć wniosek o otwarcie konta firmowego Konto mBiznes Start klikając w poniższy banner

 

2) W okresie trwania promocji zawrzeć umowę z bankiem o prowadzenie w/w rachunku
3) W okresie 12 miesięcy kalendarzowych od dnia zawarcia umowy dokonywać płatności składek ZUS na kwotę minimum 250 zł miesięcznie z nowo otwartego rachunku bieżącego
4) W okresie 12 miesięcy kalendarzowych od dnia zawarcia umowy dokonać minimum jednej transakcji kartą płatniczą miesięcznie wydaną do nowego rachunku
Z promocji nie mogą skorzystać osoby, które posiadały jakikolwiek rachunek firmowy w mBanku do 30.08.2016.

 Ile można zyskać?
Za spełnienie powyższych warunków, bank będzie wypłacał premię w wysokości 50 zł miesięcznie
(maksymalnie 600 zł w ciągu 12 miesięcy).
Premia zostanie wypłacona do 30 dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym spełnimy warunki promocji.
Premię należy wykazać w Księdze Przychodów i Rozchodów jako przychód z działalności.

Ile kosztuje Konto mBiznes Start?

Konto mBiznes Start mogą założyć tylko osoby, które działalność gospodarczą prowadzą krócej niż 12 miesięcy.
 • 0 zł za prowadzenie konta
 • 0 zł za kartę (w przypadku dokonania transakcji bezgotówkowych na kwotę minimum 200 zł/mc, w przeciwnym wypadku 5 zł)
 • 0 zł za 5 pierwszych przelewów z miesiącu (kolejne 1,50 zł)
 • Po 12 miesiącach od założenia, rachunek przekształci się w konto mBiznes Standard

Promocja cykliczna wprowadzana co roku, jednak na pewno bardzo korzystna. Sam z niej korzystałem i przy małym ZUSie, zniżka w wysokości 50 zł/mc za opłacanie tego co obowiązkowe, ale mało przydatne to na pewno całkiem przyjemny rabat.

 

Więcej w:

Regulaminie promocji

Konsolidacja – zła czy dobra? Kiedy się opłaca?

Opublikowano: 13 września 2016 przez Bartosz Nowak

credit-card-309613_640„Chciałbym dobrać 1000 zł do kredytu, który spłacam”. Takie słowa często padają w bankach jednak, właściwie nie ma czegoś takiego jak „dobranie”, zwykle kończy się to konsolidacją. Konsolidacja kredytów konsumenckich kilka lat temu stała się niezwykle popularna. Produkt dobry w swoim zamyśle, z którego jedni korzystają, by ulżyć sobie w comiesięcznych zobowiązaniach lub poprawić zdolność kredytową, podczas gdy drudzy w tym samym czasie toną w długach żyjąc w iluzji, że stać ich na coraz więcej. Czy opłaca się konsolidować kredyty gotówkowe, karty kredytowe i inne tego typu zobowiązania? Jakie są zalety konsolidacji, a jakie wady i kiedy warto się na nią decydować?


Co to jest konsolidacja kredytów?

Konsolidacja kredytów jest to najprościej mówiąc połączenie kilku kredytów w jeden. Jeśli macie np. 3 kredyty na kwoty 2000, 3000 i 5000 zł oraz kartę kredytową z limitem 5000 zł, to zamiast spłacać wszystko oddzielnie często w różnych terminach, możecie wziąć kredyt konsolidacyjny na kwotę 15.000 zł, którym spłacicie wszystkie dotychczasowe. W konsekwencji spłacacie od teraz jeden kredyt (tzw. konsolidacyjny) z jedną ratą do spłaty.


Wady konsolidacji

Tak jak kilka lat temu wszędzie w telewizji mówiono o połączeniu wielu rat w jedną, tak teraz często mówi się o tym, jak to przez konsolidację ktoś ma do spłaty kilka lub kilkanaście tysięcy więcej niż wcześniej. Dlatego najpierw skupię się na wadach tego rozwiązania, zanim przejdę do zalet.

Wady konsolidacji:

 • prowizja – jeśli konsolidujecie zobowiązania załóżmy na kwotę 15.000 zł, nie oznacza to, że tyle kapitału będziecie mieli do spłaty, nie mówiąc już o odsetkach. Konsolidacja jest nowo zaciąganym kredytem, od którego musicie zapłacić prowizję. W ostatnim czasie banki bardzo niechętnie udzielają kredytów bez prowizji nawet na spłatę zobowiązań w innych bankach, chyba że w opcji z ubezpieczeniem, które prawie nigdy się nie opłaca.
 • „dobranie” – w rzeczywistości nie ma czegoś takiego! Pamiętajcie, w przypadku gdy spłacacie np. 10.000 zł kredytu i chcecie „dobrać” np. 2000 zł, to jeśli ma to być nadal w ramach jednego kredytu to w praktyce bank udzieli Wam 12.000 zł, z czego 2.000 przeleje Wam na konto, a 10.000 zł na spłatę poprzedniego kredytu. Dodatkowo zapłacicie prowizję nie od 2.000 zł, tylko od 12.000 zł!
 • ubezpieczenie – jeśli konsolidujecie posiadane zobowiązania, to nie dajcie sobie wcisnąć ubezpieczenia do kredytu (chyba, że przeliczycie sobie, że to się opłaca, ale rzadko kiedy tak jest). Banki bardzo chętnie oferują atrakcyjne oprocentowania rzędu nawet 3%, ale koszty ubezpieczenia, z którego szansa otrzymania czegokolwiek jest znikoma, powoduje że standardowe oferty z wyższym oprocentowaniem są bardziej opłacalne. Podobnie jak w przypadku prowizji, ubezpieczenie jest zwykle doliczane do kredytu jako pewien % udzielonej kwoty i rozłożone na raty, co oznacza, że w rzeczywistości kwota branego przez Was kredytu jest większa.
 • najpierw odsetki potem kapitał – podczas spłaty kredytu, rata składa się z części odsetkowej i kapitałowej. Początkowo spłacacie większość odsetek i mniej kapitału i z każdą kolejną ratą proporcja ta się odwraca. Jeśli wzięliście 10.000 zł kredytu i spłaciliście już połowę, to z każdą kolejną ratą pozbywacie się coraz większej ilości kapitału. Decydując się na konsolidację pamiętajcie, że spłacacie nowy kredyt, czyli znowu najpierw odsetki stanowią większą część raty niż kapitał.
 • więcej do spłaty – konsolidacja kredytów często wiąże się z wydłużeniem okresu kredytowania. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że możecie dostać od banku kilka tysięcy złotych i nadal płacić tą samą albo nawet niższą ratę. Należy jednak pamiętać o tym, że im dłuższy okres kredytowania, tym większa kwota do spłaty.

Zalety konsolidacji

Mimo, że wymieniłem tyle wad, nie oznacza to, że jestem całkowitym przeciwnikiem konsolidacji. Uważam wręcz, że jest to dobry produkt, o ile policzycie koszty kredytu i świadomi jego wad i zalet uznacie, że takie rozwiązanie jest dla Was korzystne. Jakie zatem korzyści mogą wynikać z wzięcia kredytu konsolidacyjnego?:

Zalety konsolidacji:

 • niższe raty – podstawowym założeniem konsolidacji jest zmniejszenie wysokości miesięcznych zobowiązań. Gdy spłacacie 3 kredyty z ratami 500, 500 i 1000 zł miesięcznie i jest to na tyle duże obciążenie budżetu, że ledwo wiążecie koniec z końcem, jednym ze sposobów jest wzięcie kredytu konsolidacyjnego z wydłużonym okresem kredytowania, który pozwoli Wam zmniejszyć wysokość spłacanych rat.
 • wyższa zdolność kredytowa – jeśli przymierzacie się np. do kredytu hipotecznego i brakuje Wam zdolności kredytowej ze względu na wysokość spłacanych przez Was miesięcznych zobowiązań, warto wziąć kredyt konsolidacyjny, którego rata będzie niższa niż dotychczasowych kredytów. Banki zwykle licząc zdolności kredytowe uwzględniają głównie wysokość rat miesięcznych, a nie kwotę kapitału do spłaty (w przypadku kredytów ratalnych i gotówkowych)
 • zwrot ubezpieczenia – jeśli już daliście się namówić w banku na kredyt z ubezpieczeniem, to w przypadku jego spłaty przed terminem bank musi zwrócić Wam część ubezpieczenia za niewykorzystany okres ochrony, gdyż jest pobierane na początku z góry na cały okres kredytowania. Za pomocą kredytu konsolidacyjnego oczywiście spłacacie poprzedni kredyt, więc w zależności od banku, ale w ciągu maksymalnie 30 dni otrzymujecie zwrot z tytułu ubezpieczenia, który może sięgać kilku tysięcy złotych. Najlepszym rozwiązaniem jest wpłata otrzymanego zwrotu na częściową spłatę nowo zaciągniętego kredytu.
 • lepsze warunki – banki często oferują promocyjne warunki kredytów konsolidacyjnych w porównaniu do standardowych kredytów gotówkowych (zwykle niższa prowizja). Jeszcze niedawno często mogliśmy otrzymać konsolidację z prowizją 0%, jednak na ten moment ciężko w bankach o takie rozwiązanie.
 • jedno zobowiązanie – spłata 3 różnych kredytów gotówkowych, 2 kart kredytowych, odsetek od kredytu odnawialnego i 2 kolejnych kredytów ratalnych, w sytuacji gdzie termin zapadalności raty każdego zobowiązania wypada innego dnia może być niezwykle kłopotliwe. Żeby uporządkować sobie zobowiązania, można spłacić je wszystkie jednym kredytem konsolidacyjnym, dzięki czemu spłata będzie bardziej przejrzysta i nie będzie kłopotów z pilnowaniem terminu spłaty rat.
 • pożyczka hipoteczna – w sytuacji gdy posiadacie wiele kredytów konsumenckich, a jesteście właścicielami nieruchomości, najlepszym rozwiązaniem jest wzięcie pożyczki hipotecznej udzielanej na zdecydowanie lepszych warunkach niż kredyty gotówkowe i konsolidacja wszystkich zobowiązań. Nie bójcie się wpisać hipoteki banku na swojej nieruchomości. Jeśli macie 100.000 zł kredytów gotówkowych do spłaty, a przestaniecie spłacać kredyty, to komornik z czasem i tak będzie miał prawo likwidować Wasz majątek w celu zaspokojenia zobowiązań wierzycieli, więc w przypadku braku spłaty to czy macie hipotekę czy nie nie będzie stanowiło zbyt dużej różnicy

Podobnie jak pozostałe produkty bankowe, kredyt konsolidacyjny może być dobrym produktem, ale nie dla każdego. Konsolidacja wszystkich swoich zobowiązań tylko po to, żeby dobrać 1000 zł jest skrajną głupotą. Znam przypadki, gdy przychodził klient do banku, by „dobrać 3000 zł i okazywało się, że nie miał zdolności kredytowej, gdyż spłacał już kredyt gotówkowy w wysokości 90.000 zł. Klient został przekonany, by wziąć kredyt konsolidacyjny (spłata dotychczasowego + dobranie 3000 zł) z wydłużeniem okresu kredytowania. Klient szczęśliwy otrzymało swoje upragnione 3000 zł, nie zważając na to, że bank doliczy mu 7500 zł prowizji, a z odsetkami będzie musiał oddać ponad 20.000 zł więcej niż dotychczas!

100 zł za założenie konta w ING

Opublikowano: 7 września 2016 przez Bartosz Nowak

Ruszyła kolejna edycja promocji w ING Banku Śląskim, w której możecie zgarnąć 100 zł za założenie konta przez internet i spełnienie warunków promocji. Warunkiem jest wydanie kartą 1000 zł w ciągu 6 miesięcy.


Co zrobić, aby dostać bonus

W promocji mogą wziąć udział wszyscy, którzy od 1 kwietnia 2015 do 31 sierpnia 2016 nie byli posiadaczami Konta z Lwem: Direct, Komfort, Premium, Klasyczne, Student.

Krok po kroku co musicie zrobić, aby zarobić 100 zł:

 • do 30 listopada 2016 zawrzeć umowę o Konto z Lwem Direct lub Konto z Lwem Komfort oraz otworzyć bezpłatny rachunek oszczędnościowy (możecie to zrobić klikając w banner poniżej)

 • do 31 marca 2017 dokonać transakcji bezgotówkowych kartą wydaną do rachunku na kwotę minimum 1000 zł
 • do 30 kwietnia 2017 dostaniecie 100 zł, pod warunkiem że nie zamkniecie wcześniej konta, karty ani rachunku oszczędnościowego (możecie to zrobić zaraz po otrzymaniu nagrody)

Ile kosztuje konto?

Konto z Lwem Direct:

 • 0 zł za prowadzenie konta
 • 0 zł za przelewy
 • 0 zł za kartę debetową (pod warunkiem dokonania transakcji bezgotówkowych na kwotę minimum 300 zł miesięcznie lub dla osób pomiędzy 18, a 26 rokiem życia 200 zł – w przeciwnym wypadku 7 zł/mc)
 • darmowe bankomaty ING i Planet Cash
 • 9 zł za wpłaty i wypłaty gotówki w oddziale
 • 1 darmowa wypłata z bankomatu obcego w miesiącu – pozostałe 2,50 zł

Konto z Lwem Komfort:

 • 12 zł/mc za prowadzenie konta
 • 0 zł za przelewy
 • 0 zł za kartę debetową (pod warunkiem dokonania transakcji bezgotówkowych na kwotę minimum 300 zł miesięcznie lub dla osób pomiędzy 18, a 26 rokiem życia 200 zł – w przeciwnym wypadku 7 zł/mc)
 • darmowe wszystkie bankomaty w Polsce
 • brak opłat za wpłaty i wypłaty gotówki w oddziale

Konto Oszczędnościowe:

 • 2% oprocentowanie środków na rachunku do kwoty 100.000 zł przez 4 miesiące (potem 1%)
 • 0 zł za prowadzenie rachunku
 • bezpłatne przelewy na konto podstawowe – bez ograniczeń

Promocja prosta, konto osobiste niezłe i nietrudne warunki do zgarnięcia nagrody. Więcej szczegółowych informacji znajdziecie w poniższych linkach:

Regulamin promocji

Taryfa Opłat i Prowizji