Kredyt na remont lub wykończenie w programie Mieszkanie dla Młodych

Ostatnia pula MDM tuż tuż. Z założenia program wspiera młodych ludzi w ich zakupie pierwszej nieruchomości mieszkalnej na własne potrzeby mieszkaniowe. Słowo zakup jest tutaj kluczowe, bo kredyty hipoteczne często udzielane są także na inne cele. Niestety klienci często są zaskoczeni tym, że korzystając z programu nie mogą sfinansować zakupu garażu lub miejsca postojowego w budynku, kosztów remontu lub wyposażenia nieruchomości, czy dodatkowych kosztów związanych z zakupem nieruchomości jak notariusz, koszty sądowe, czy prowizja agenta nieruchomości.


Kredyt MDM, a cel dodatkowy

Jak wspomniałem we wstępie, z definicji dopłata w ramach programu Mieszkanie dla Młodych dotyczy tylko i wyłącznie kredytów na zakup domu lub mieszkania. Oznacza to, że jeśli chcecie kredyt na dodatkowy cel, to musicie wziąć drugi.

Jest jednak jeden istotny koszt, który większość banków sfinansuje, aczkolwiek nie wszystkie.

  • Prowizja bankowa – niby niewiele, jednak w bankach koszt ten waha się od 0 do 3%, co może dać nawet kilka tysięcy złotych

Aby bank skredytował Wam prowizję, wskaźnik LTV nie może przekroczyć 90% (w niektórych bankach 80%).

Wnioskowana kwota kredytu + prowizja < 90% wartości nieruchomości (wartości, a nie ceny transakcyjnej)


Remont lub wykończenie w MDM

Jeśli chcecie, by bank udzielił Wam kredytu również na remont lub wykończenie kupowanej nieruchomości, to w przypadku MDMów będziecie musieli wnioskować o drugi kredyt na ten cel.

Kiedy składać wniosek na remont?

  • jednocześnie – w chwili obecnej jeden bank umożliwi Wam złożenie dwóch wniosków jednocześnie (kredyt MDM i remont)
  • wpis w II dziale KW – większość banków udostępni Wam taką możliwość dopiero, gdy będziecie wpisani w II dziale Księgi Wieczystej jako właściciele nieruchomości. W zależności od miasta, to taki wpis może pojawić się w czasie od kilku godzin do nawet kilku miesięcy od złożenia wniosku w sądzie! – zwróćcie na to uwagę
  • rynek pierwotny rzadko, jednak jest możliwe, że jeszcze przed aktem notarialnym przenoszącym własność, po odebraniu protokołu zdawczo – odbiorczego, dostaniecie kredyt na wykończenie

Niespełna dwa tygodnie zostały do skorzystania z programu Mieszkanie dla Młodych. Pisałem to już wielokrotnie, ale jeszcze napiszę, że rok 2018 jest ostatnim rokiem funkcjonowania w/w programu, który zostanie zastąpiony przez program Mieszkanie Plus. Ten jednak w większym stopniu będzie polegał na budowaniu mieszkań, które będą dostępne w ramach wynajmu. Jest to więc ostatni dzwonek, na otrzymanie solidnego wsparcia od Państwa w postaci pieniędzy na zakup mieszkania lub domu na własność.

O programie Mieszkanie dla Młodych przeczytacie tutaj:

MDM Mieszkanie dla Młodych – co to i dla kogo?

O programie Mieszkanie Plus przeczytacie tutaj:

Mieszkanie Plus – nowy program po Mieszkaniu dla Młodych

MDM Rynek wtórny – co zapisać w umowie przedwstępnej?

Dzisiejszy wpis jest rozwinięciem poprzedniego dotyczącego umowy przedwstępnej zakupu nieruchomości.

2 stycznia 2018 banki ponownie zaczynają rejestrować dopłaty w ramach Mieszkania dla Młodych. Dla przypomnienia jest to ostatni moment funkcjonowania programu. Banki przyjmują wnioski jednak już teraz. Jeśli chcecie załapać się na dofinansowanie, to właściwie w ciągu najbliższych 2 tygodni warto mieć już wybraną nieruchomość, podpisaną umowę przedwstępną i złożony wniosek do banku, który już to umożliwia.

W przypadku zakupu nieruchomości na rynku wtórnym, banki czepiają się szczegółów, więc uchylę rąbka tajemnicy na co zwrócić uwagę, konstruując taką umowę.


Co musi się znaleźć?

Przy pisaniu umowy przedwstępnej pod program MDM koniecznie zawrzyjcie następujące zapisy:

  • powierzchnia użytkowa – zapis najważniejszy – jeśli go zabraknie, to większość banków poprosi Was o aneks do umowy. Od powierzchni użytkowej zależy wysokość otrzymanej przez Was dopłaty z Banku Gospodarstwa Krajowego.
  • termin umowy przyrzeczonej – ten termin zawsze jest wpisywany w umowie przedwstępnej. Osobiście radzę, by podawać daty odległe (np. do 28.02.2018), gdyż zawsze można zawrzeć ją wcześniej, ale przekroczenie terminu znów może wymagać aneksu. MDMów będzie w bankach mnóstwo, więc procesy mogą się wydłużać – warto się zabezpieczyć.
  • termin zapłaty – tu co ważne, niektóre banki czepiają się samego sformułowania terminu. Normalną praktyką jest, jeśli wpisujecie np. „zapłata nastąpi w ciągu 7 dni od podpisania umowy przyrzeczonej”. Dla części kredytodawców jest to zapis nieakceptowalny w przypadku MDM! Lepiej wyliczcie te 7 dni i wpiszcie konkretną datę np. „zapłata nastąpi do 7 marca 2018”
  • termin i kwota dopłaty – jeśli współpracujecie z ekspertem kredytowym, to spytajcie jaką konkretnie otrzymacie dopłatę i jaki termin ustalić. Bezpiecznie jest przyjąć 21 dni od wypłaty kredytu, choć 14 również możecie spokojnie wpisać. Zasada podobnie jak powyżej, czyli wpisujecie konkretną datę np. „dopłata z Banku Gospodarstwa Krajowego w kwocie ………. zostanie wypłacona do 21 marca 2018″.

Co bank to inne procedury, dlatego możecie spotkać się z sytuacją, że złożycie wnioski do 3 banków, gdzie 2 z nich nie zaakceptują Waszej umowy przedwstępnej i poproszą o aneks z odpowiednimi zapisami, podczas gdy ostatni bank nie będzie miał z tym żadnego problemu. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, to proponuję podpisać umowę w zwykłej formie cywilnoprawnej, a nie w postaci aktu notarialnego, gdyż łatwiej o ewentualny aneks (obecność osobista, koszty). Na temat samej umowy przedwstępnej pisałem bardziej szczegółowo w poprzednim artykule, dzisiejszy jest tylko uzupełnieniem. Jeśli jeszcze nie czytaliście to polecam się zapoznać – poniżej link.