Mieszkanie dla Młodych – dopłaty się skończyły! Koniec programu MDM!

Opublikowano: 5 stycznia 2018 przez Bartosz Nowak

2 dni. Tym razem tyle wystarczyło, by całe 381 milionów złotych przeznaczonych na dopłaty się rozeszło! Co ciekawe, nawałnica wniosków spowodowała wieszanie się systemu, błędy i sporo problemów. Niestety, wielu klientów z całej Polski, mimo rejestracji limitów od razu 2 stycznia nie załapała się na dopłaty.

Gratuluję jednak wszystkim, w tym moim klientom, którym się udało!

Czy to oznacza, że jeśli nadal nie otrzymaliście potwierdzenia, to nie macie szans na dopłatę? Niekoniecznie. Bank Gospodarstwa Krajowego ma 48 godzin od momentu zakończenia przyjmowania wniosków na potwierdzenie przyznania dopłaty. Oznacza to, że do poniedziałku jeszcze może cokolwiek się zmienić.

Pamiętajcie również, że jeśli znajdziecie się na liście rezerwowej, to część dopłat zwolni się w wyniku wydania przez banki decyzji negatywnych, czy rezygnacji z transakcji przez klientów, którzy mają dopłaty!

Poniżej wklejam również komunikat Banku Gospodarstwa Krajowego, który dostępny jest pod tym linkiem.

Szanowni Państwo,

2 stycznia uruchomiliśmy nabór wniosków w programie „Mieszkanie dla Młodych”. Ze względu na fakt, że był to ostatni nabór, zainteresowanie było ogromne i w ciągu 2 dni klienci złożyli w bankach kredytujących kilkanaście tysięcy wniosków. Tak duża liczba wniosków mogła powodować przejściowo wydłużony czas rejestracji wniosku. Nasi konsultanci byli w stałym kontakcie z pracownikami banków kredytujących.

Zapewniamy, że wszystkie wnioski, które zostały prawidłowo zarejestrowane w systemie BGK do limitu 381 mln zł, mają przyznane dofinansowanie. Indywidualne przypadki osób, które nie otrzymały dofinansowania, powinny być wyjaśniane w bankach kredytujących.

Jednocześnie informujemy, iż zgodnie z zapisem art.  10 ust. 9 ustawy MdM, przekazanie wniosku do systemu BGK następuje po pozytywnej weryfikacji przez bank kredytujący.  

Przypominamy również, że limit środków programu MdM był ograniczony do określonej wysokości i nie wszyscy chętni otrzymają dofinansowanie.

Mieszkanie dla Młodych – dzisiaj skończą się dopłaty?

Opublikowano: 3 stycznia 2018 przez Bartosz Nowak

Dzisiaj tylko krótka informacja, z racji tego, że temat jest gorący.

Wczoraj banki rozpoczęły rejestrowanie wniosków o wypłaty dofinansowania do zakupu nieruchomości w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.

O olbrzymim zainteresowaniu przeczytacie poniżej:

Lawina wniosków o MDM ruszyła! Jak szybko rozejdą się dopłaty?

Fala wniosków zalała system Banku Gospodarstwa Krajowego. Jak się okazuje z 381 mln zł dostępnych środków na dzień dzisiejszy (stan na godzinę 9.00) wykorzystanych zostało już ponad 210 mln zł! Zostało więc do rozdysponowania około 170 mln z.

Wczoraj pracownicy w bankach rejestrowali wnioski od 7 rano, czasem nawet do 21. Możemy tylko podejrzewać, że wartość dopłat, na które są złożone wnioski już przekroczyła dostępną sumę, kwestia tego kto się załapie.

BGK potwierdza rejestrację kolejnych limitów. Będę informował Was na bieżąco jak tylko uzyskam kolejne ważne informacje. Prawdopodobnie limity skończą się jeszcze dzisiaj.

 

Lawina wniosków o MDM ruszyła! Jak szybko rozejdą się dopłaty?

Opublikowano: 2 stycznia 2018 przez Bartosz Nowak

Od dziś banki mają możliwość rejestracji limitów w programie Mieszkanie dla Młodych. Zgodnie z oczekiwaniami liczba wniosków w bankach kilkukrotnie przewyższa pulę dostępnych środków, więc wiadomo, że dofinansowania nie wystarczy dla wszystkich.

Jak to wygląda po pierwszym dniu? Dokładnych statystyk niestety nie jestem w stanie przytoczyć, ale podzielę się kilkoma informacjami, które otrzymałem od osób rejestrujących limity:

  • serwery Banku Gospodarstwa Krajowego wieszają się – co akurat nowością nie jest, bo w poprzednich edycjach było podobnie
  • rejestracja jednego klienta trwa nawet kilkadziesiąt minut! Błędy, komunikaty o konieczności skontaktowania się z administratorem itp. i kilkunastominutowe odświeżanie powodują, że procedura zdecydowanie się wydłuża

Jak szybko skończą się dopłaty?

Poprzednim terminem składania wniosków o dopłaty był 8 sierpnia 2017 roku. Wówczas 67 milionów złotych rozeszło się w ciągu 6 godzin! Możecie o tym przeczytać poniżej:

Dopłaty z MDM rozeszły się w ciągu 6 godzin! Koniec dopłat na 2017 rok!

Oznacza to tempo rejestracji 11 mln zł/godzinę. W ostatniej puli programu MDM do rozdysponowania jest 381 milionów złotych.

Jeśli rejestracja będzie przebiegać w podobnym tempie, to teoretycznie rozejdą się one w ciągu około 34 godzin, co daje 3 max 4 dni robocze.

Osobiście uważam, że do piątku dopłat już nie będzie, prawdopodobnie nawet szybciej. Tempo pewnie byłoby jeszcze szybsze, gdyby serwery BGK były w stanie przerobić tak gigantyczną lawinę rejestracji wniosków.


Czy macie szansę się dofinansowanie?

Jeśli jeszcze nie złożyliście wniosku do banku, to niestety, ale Wasze szanse są niewielkie. Liczy się kolejność rejestracji. W takim przypadku jedyną szansą dla Was jest znalezienie oddziału, który ma niewiele wniosków lub oczarowanie pracownika banku, by Was rejestrował priorytetowo.

O ile jednak zdążyliście złożyć wniosek do banku już wcześniej, a najlepiej jeszcze w roku 2017, to uważam, że szanse na rejestrację są spore. Zależy tu jednak wiele od organizacji i sprawności pracowników banku, którzy rejestrują Wam limit. W jednych bankach, czy nawet ich oddziałach idzie to zdecydowanie lepiej, w innych gorzej.

Jestem przekonany, że do końca tygodnia dostaniecie informację, czy dopłata jest przyznana, czy nie. Pozostaje mi trzymać kciuki i życzyć powodzenia!