Opublikowano: 21 lutego 2016 przez Bartosz Nowak

Czy warto mieć kartę kredytową?

Karty kredytowe są niezwykle popularnym środkiem płatniczym w dzisiejszych czasach. Mają chyba tyle samo credit-card-1080074_1280zwolenników co przeciwników. Sama karta kredytowa oferuje z jednej strony szereg korzyści, choć z drugiej słychać głosy, że łatwo można przez nią wpaść w spiralę długów. Zanim zdecydujecie się podpisać umowę o kartę kredytową, warto dowiedzieć się czym ona właściwie jest, jak funkcjonuje i jakie zalety oraz wady wiążą się z jej posiadaniem. Produkt sam w sobie jest dobry, jednak nie dla każdego, gdyż niewłaściwie używany może przynieść zdecydowanie więcej szkód niż korzyści.


Czym jest karta kredytowa?

Karta płatnicza, wydawana przez wystawcę, najczęściej bank, powiązana z przyznanym klientowi określonym limitem kredytowym. Karta kredytowa jest powiązana z oddzielnym rachunkiem bankowym, nie związanym z kontem osobistym, a jej posiadacz może dysponować środkami do wysokości udzielonego limitu kredytowego. Jeśli więc bank przyznał Wam kartę z limitem w wysokości 10.000 zł, to tyle środków jest do Waszej dyspozycji, choć trzeba pamiętać, że są to środki banku, a Wy korzystacie z nich na kredyt.

Nie należy mylić karty kredytowej z kartą debetową – choć to często się zdarza. Karta debetowa jest wydawana do rachunku bankowego, czyli „zwykłego” konta osobistego, które założyliście w danym banku.


Jak działa karta kredytowa?

Podobnie jak karta debetowa, umożliwia ona dokonywanie płatności bezgotówkowych zarówno w sklepach stacjonarnych jak i przez internet, wypłacanie gotówki, czy dokonywanie przelewów z rachunku karty. Z racji tego, że nie jest ona powiązana z kontem osobistym, nie będzie wpływało na jej rachunek wynagrodzenie, w związku z czym spłatę zaciągniętego zobowiązania należy dokonywać samodzielnie. Żeby wiedzieć ile pieniędzy, do kiedy oraz na jaki rachunek należy wpłacić, bank wysyła do Was co miesiąc wyciąg, zawierający informacje na temat wszystkich transakcji dokonanych w ostatnim okresie rozliczeniowym oraz kwotach do zapłaty i obowiązujących Was terminach.


Okres bezodsetkowy

Jednym z największych atutów, a zarazem najważniejszych pojęć dotyczących kart kredytowych jest tzw. okres bezodsetkowy. Jak sama nazwa wskazuje, mówi on nam w jakim terminie możemy korzystać z karty i spłacić zadłużenie, aby bank nie naliczył odsetek od zadłużenia. Okres bezodsetkowy dzieli się na 2: okres rozliczeniowy (zwykle 30 dni) i tzw. grace period (około 20 – 30 dni w zależności od banku, najczęściej 24), który trwa od końca okresu rozliczeniowego, kiedy wystawiany jest wyciąg do terminu zapadalności spłaty zadłużenia.

Przykład: Dostępny limit kredytowy = 10.000 zł. Załóżmy, że okres rozliczeniowy trwa od 1 do 30 kwietnia, a termin spłaty upływa 24 maja. Jeśli wydacie 2000 zł, to na wyciągu oprócz zestawienia wszystkich transakcji za poprzedni okres rozliczeniowy (od 1 do 30 kwietnia) znajdziecie następujące informacje:

O tym ile zadłużenia spłacacie decydujecie sami. Bank wymaga tylko spłaty minimalnej. Oczywiście im mniejsza wpłata, tym zadłużenie na karcie pozostanie wyższe, a dodatkowo bank doliczy Wam do zadłużenia odsetki wyliczone od średniego dziennego zadłużenia powstałego na karcie. Co ciekawe, jeśli zadłużycie się na 2.000 zł, a w odpowiednim terminie spłacicie np. 1900 zł, to odsetki i tak zapłacicie od 2.000 zł, gdyż nie spełnicie podstawowego warunku skorzystania z okresu bezodsetkowego. Jeśli więc, liczycie na darmowy kredyt w postaci karty kredytowej, to ważne, aby spłacać całkowite zadłużenie w odpowiednim terminie! Wówczas rzeczywiście bank nie naliczy Wam żadnych odsetek za skorzystanie z limitu kredytowego. Dodatkowo należy wspomnieć, że tylko dokonywanie transakcji bezgotówkowych umożliwia Wam skorzystanie z okresu bezodsetkowego, gdyż najczęściej wypłata gotówki lub dokonanie przelewu z rachunku karty powoduje naliczanie odsetek od dnia wykonania transakcji!


Zalety

Jak wspominałem na początku wpisu, rozsądne korzystanie z karty kredytowej może przynieść jej użytkownikowi wiele korzyści. Oto one:


Wady

Tym razem pora na drugą stronę medalu:


Najważniejsze koszty

Decydując się na kartę kredytową, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych punktów w taryfie opłat i prowizji:


Moim skromnym zdaniem karta kredytowa, to bardzo dobry produkt, jednak tylko dla osób zdyscyplinowanych, które nie dadzą się ponieść fantazji i będą kontrolować swoje wydatki i spłacać zadłużenie korzystając z okresu bezodsetkowego. Ostatnio zdarzają się bardzo ciekawe promocje bankowe, na których można sporo zarobić i one również są świetną okazją do tego, by skorzystać z takiego produktu. Nikt nie zabrania przecież go zamknąć, po otrzymaniu nagrody. Jeśli jednak ktoś ma kłopoty z oszczędzaniem i zdarza mu się wydawać więcej pieniędzy niż zarobi, to zanim zdecyduje się podpisać umowę o kartę kredytową, powinien dokładnie przemyśleć, czy jest to dobry pomysł, bo zdarzały się już wielokrotnie historie, że właśnie stopniowe zwiększanie limitu karty kredytowej, potem konsolidacje itd. powodowały wpadanie klientów w spiralę zadłużenia. Jeśli więc na blogu będę opisywał promocję karty kredytowej, która wg mojej opinii jest świetnym rozwiązaniem, to do Ciebie należy ostateczna decyzja, czy chcesz skorzystać z takiego produktu czy nie.

 

O Autorze 

    Znajdź mnie:
  • facebook

Odpowiedz

Udostępnij
Google+Tweet about this on TwitterShare on Facebook