Opublikowano: 20 grudnia 2017 przez Bartosz Nowak

Kredyt na remont lub wykończenie w programie Mieszkanie dla Młodych

Ostatnia pula MDM tuż tuż. Z założenia program wspiera młodych ludzi w ich zakupie pierwszej nieruchomości mieszkalnej na własne potrzeby mieszkaniowe. Słowo zakup jest tutaj kluczowe, bo kredyty hipoteczne często udzielane są także na inne cele. Niestety klienci często są zaskoczeni tym, że korzystając z programu nie mogą sfinansować zakupu garażu lub miejsca postojowego w budynku, kosztów remontu lub wyposażenia nieruchomości, czy dodatkowych kosztów związanych z zakupem nieruchomości jak notariusz, koszty sądowe, czy prowizja agenta nieruchomości.


Kredyt MDM, a cel dodatkowy

Jak wspomniałem we wstępie, z definicji dopłata w ramach programu Mieszkanie dla Młodych dotyczy tylko i wyłącznie kredytów na zakup domu lub mieszkania. Oznacza to, że jeśli chcecie kredyt na dodatkowy cel, to musicie wziąć drugi.

Jest jednak jeden istotny koszt, który większość banków sfinansuje, aczkolwiek nie wszystkie.

Aby bank skredytował Wam prowizję, wskaźnik LTV nie może przekroczyć 90% (w niektórych bankach 80%).

Wnioskowana kwota kredytu + prowizja < 90% wartości nieruchomości (wartości, a nie ceny transakcyjnej)


Remont lub wykończenie w MDM

Jeśli chcecie, by bank udzielił Wam kredytu również na remont lub wykończenie kupowanej nieruchomości, to w przypadku MDMów będziecie musieli wnioskować o drugi kredyt na ten cel.

Kiedy składać wniosek na remont?


Niespełna dwa tygodnie zostały do skorzystania z programu Mieszkanie dla Młodych. Pisałem to już wielokrotnie, ale jeszcze napiszę, że rok 2018 jest ostatnim rokiem funkcjonowania w/w programu, który zostanie zastąpiony przez program Mieszkanie Plus. Ten jednak w większym stopniu będzie polegał na budowaniu mieszkań, które będą dostępne w ramach wynajmu. Jest to więc ostatni dzwonek, na otrzymanie solidnego wsparcia od Państwa w postaci pieniędzy na zakup mieszkania lub domu na własność.

O programie Mieszkanie dla Młodych przeczytacie tutaj:

MDM Mieszkanie dla Młodych – co to i dla kogo?

O programie Mieszkanie Plus przeczytacie tutaj:

Mieszkanie Plus – nowy program po Mieszkaniu dla Młodych

O Autorze 

    Znajdź mnie:
  • facebook

Odpowiedz